Mini Ratka

Ranking najtańszych kredytów

Czynniki mające wpływ na ocenę zdolności kredytowej.

03 czerwiec, 2015 | Nieskategoryzowane

Aby móc uzyskać w banku jakikolwiek kredyt, niezależnie od tego cy jest to zwykły kredyt gotówkowy czy też kredyt celowy (na przykład kredyt samochodowy czy też hipoteczny), koniecznie trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Wiele osób jednak nie ma w ogóle pojęcia odnośnie tego, jakie dokładnie czynniki mogą mieć wpływ na ocenę zdolności kredytowej, a tak naprawdę tych właśnie czynników jest kilka. Kliknij po najtańszy kredyt http://www.niskarata.org znajdziesz go właśnie tutaj.

Najważniejsze czynniki mające wpływ na ocenę zdolności kredytowej.

Do najważniejszych elementów mających wpływ na ocenę zdolności kredytowej należy kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim jest to oczywiście wysokość dochodów netto osoby, która o kredyt gotówkowy się ubiega. Jest to o tyle istotne, ponieważ przy zbyt niskich dochodach nie można otrzymać wysokiej kwoty kredytu gotówkowego (przede wszystkim dlatego, że kredyty gotówkowe są kredytami stosunkowo krótkoterminowymi, maksymalny czas spłaty takiej pożyczki to kilka lat). Oczywiście bardzo istotne są też źródła przedstawionych dochodów (czy jest to na przykład stała umowa o pracę czy też inna, na jaki okres jest zawarta etc.), oraz ich systematyczność – czy dochody otrzymywane są co miesiąc czy na przykład kwartalnie, bądź jeszcze inaczej.

Równie istotną kwestią przy ocenie zdolności kredytowej jest też to, czy osoba starająca się o kredyt ma już jakieś inne zobowiązania (w tym takie obciążenia jak czynsz, opłaty, inne kredyty i tym podobne). Oczywiście wszystko zależy od tego o jaki dokładnie kredyt się staramy, ponieważ w różnych rodzajach kredytów różnie przeprowadzana jest analiza kredytowa, a także od tego na jaki czas chcemy kredyt uzyskać.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest wysokość innych rat jeżeli posiada się już oczywiście jakieś zobowiązania kredytowe, a także jaką posiada się historię kredytową (czy w przeciągu ostatnich lat miało się jakieś zaciągnięte kredyty, czy były one spłacane na czas czy też występowały jakieś problemy i zaległości). Nie bez znaczenia jest wiek, czy też w przypadku mężczyzn ustosunkowanie do służby wojskowej, gdyż są to czynniki, które mogą mieć znaczny wpływ na możliwości spłaty kredytu.

Czy stan cywilny i wielkość rodziny mogę mieć wpływ na ocenę zdolności kredytowej.

Bank, który przeprowadza analizę kredytową i ocenia zdolność kredytową kredytobiorcy oczywiście musi wziąć pod uwagę nie tylko wysokość zarobków i tym podobne rzeczy, ale także i to, jak wiele osób ma się na utrzymaniu. Logicznym jest bowiem to, że jeżeli kredytobiorca posiada dzieci, bank nie może pozwolić mu na to, żeby większość jego dochodów była przeznaczana na spłatę rat, ponieważ byt rodziny musi być zabezpieczony. Dlatego też istotną rzeczą jest to, ile osób znajduje się w gospodarstwie domowym kredytobiorcy, jakie są dochody tych osób i tym podobne rzeczy.

Konieczność posiadania wkładu własnego.

Wiele osób przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu zastanawia się, czy konieczne jest posiadanie jakiegokolwiek wkładu własnego w kredyt. Oczywiście jest to zależne od tego, o jaki kredyt dokładnie się staramy, ponieważ w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych tak naprawdę wkład własny praktycznie nigdy nie jest wymagany, jednakże już na przykład w przypadku kredytu hipotecznego, aby móc dostać w ogóle kredyt, koniecznie trzeba posiadać minimum dziesięć procent wkładu własnego. Oczywiście bank inaczej patrzy także na kredytobiorców, którzy posiadają ewentualne dodatkowe zabezpieczenie (na przykład mieszkanie, samochód i tym podobne), które w razie braku spłaty kredytu może zostać zlicytowane i na tej podstawie zostaną pokryte straty banku.

Jak więc widać czynników, które mają wpływ na ocenę zdolności kredytowej jest naprawdę wiele, dlatego też praktycznie każdy przypadek wniosku kredytowego rozpatrywany jest w sposób indywidualny dla każdego klienta.